ACS37612LLUALU-015U5
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS37612LLUALU-015U5
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TA)
Package / Case : 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Accuracy : ±2%
Sensor Type : Hall Effect
Current - Supply (Max) : 16mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 26.5mT
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 15mV/g
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 8-TSSOP
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS376
Description : SENSOR CUR HALL 26.5MT 8TSSOP
Contact Now
Current Sensor 26.5mT 1 Channel Hall Effect Unidirectional 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)